Canisterapie
Popis aktivity
Canisterapie znamená v doslovném překladu „léčení prostřednictvím psa“. Pes svou přítomností a interakcemi klientovi přináší pocit pohody a uvolnění. Současně zvyšuje jeho sebevědomí. Klient si ze svého pohledu se psem hraje – vodí ho, dává mu povely, schovává se mu, učí ho přeskakovat překážky, přitom však rozvíjí své komunikační dovednosti, výslovnost, jemnou i hrubou motoriku, znalost barev, rozvoj prostorové orientace apod.
Psi jsou speciálně cvičeni pro tuto práci. Aktivitu v Motýlku zajišťují odborní externí lektoři.
Hlavní přínos
- Kontakt a hra se zvířetem
- Uvolnění a zklidnění klienta
- Zlepšení sebevědomí, komunikativních a motorických schopností
Možné okruhy cílů, které lze naplňovat na této aktivitě:
- Rozvoj smyslů:
- zrakové vnímání (popisování jednotlivých částí psa pomocí zraku (např. ucho, čumák, nohy); rozlišování jednotlivých tvarů – popis částí psa (např. tvar hlavy, ucha, nohou); hledání shodných a odlišných prvků s člověkem, schovávání pamlsků, vodění psa, slalom, aportování; třídění předmětů – např. předměty sloužící pro psy a lidi,
- sluchové vnímání – poznávání zdrojů zvuku – hledání psa pomocí jeho štěkotu, rozlišování délky štěkotu psa, napodobování zvuků psa, porozumění jednotlivým povelům, udávání povelů psovi,
- vnímání pomocí hmatu – poznávání a určování jednotlivých částí psa pomocí hmatu; určování, které části psa jsou studené, teplé, suché, vlhké; poznávání typu srsti psa; určování pomocí hmatu dýchání psa; určování pomocí hmatu polohy psa; udávání povelů psovi dotykem (beze slov).
- Prostorová orientace – rozlišování pojmů nahoře – dole, vpředu – vzadu atd.; umísťování pamlsků pejskovi- nahoru, dolů, vlevo, vpravo apod.
- Rozvoj jemné motoriky - úchop pamlsku, granulí, krmení psa (nataženou dlaní), hlazení psa celou rukou, oblékání psa, připínání obojku, vodítka; kartáčování psa.
- Rozvoj hrubé motoriky a pohybových schopností - cvičení celé paže, lokte, zápěstí při podávání pamlsků, udávání povelů psovi, vodění psa, slalom, aportování, podlézání psa a podlézání klienta psem, apod., plazení se psem, různé pohybové soutěže se psem, napodobování psa, schovávání se psovi.
- Relaxace – učit klienty tzv. odpočívat, zklidnit se; polohování na psovi, nejlépe alespoň l5 minut (individuálně); dechová cvičení při polohování (dýchání do hrudníku a břicha, rozlišování rychlého a pomalého dýchání; rozlišování dechu psa od vlastního, vnímání tepla psího těla; nácvik vědomého uvolnění.
- Rozvoj rozumových schopností – pamatování si jména psa; naučit se představit (sdělit své jméno, věk), naučit se, čím se pes krmí; poznávání a určování jednotlivých částí těla psa, barev na pomůckách; rozvoj vyjadřovacích schopností ~ k čemu jednotlivé části těla psa slouží, jak vypadají; povídání si o psovi jako kamarádovi; seznámení se s různými plemeny psů; pozorování chování psa, plnění různých úkolů (zvyšování doby soustředění na danou činnost).
- Rozvoj citových schopností – hlazení psa, mazlení se s ním (projevy něžnosti); poznávání nálad psa – poznání, že i pes může být veselý, smutný, mít radost apod.; komunikace klienta s terapeutem – je mu vysvětleno, že pes může být nemocný, může ho něco bolet apod.; rozvoj emoční oblasti klienta – poznání, že když se bude o psa starat, mít ho rád, neubližovat mu apod., bude mu pes dobrým kamarádem; podpora spontánního projevu a sebevědomí klienta prostřednictvím psa – komunikace psa a klienta, udávání povelů psovi, jeho vodění, pes jako prostředník sdělování; rozvoj pocitu bezpečí – odbourání strachu ze psů (ze psa, lidí apod.).
- Rozvoj sociálního chování – rozvoj komunikace s ostatními klienty, terapeutem pomocí psa – pes jako prostředník; nácvik správného chování k psovi a ostatním lidem (neubližovat psovi, netahat ho za uši, ocas apod., neubližovat ostatním lidem); nácvik sebeovládání – klient nemůže psa kdykoliv vyrušovat, musí respektovat např. jeho právo na odpočinek; nácvik pozdravu, představení se a rozloučení; odstranění nesmělosti a uzavřenosti klienta – navázání komunikace klienta se psem.
- Rozvoj sebeobsluhy a samostatnosti – vést k samostatnosti při všech činnostech (samostatné připínání vodítka, vodění pejska apod.); nácvik zapínání a rozpínání – různých druhů (zipy, knoflíky, patentky) na vybavení psa, rozvoj sebeobslužných úkonů (nácvik oblékání, umět požádat o pomoc apod.); úklid pomůcek po skončení canisterapie.
- Rozvoj komunikačních dovedností – rozvoj obsahové a formální stránky řeči (psí tematika – jídlo, psí rasy, vyjmenování pomůcek pro psy apod.); požádání, poděkování, pozdrav, oslovení dospělého, kamaráda, psa; rozvoj komunikace klienta se psem i vrstevníky; povely psovi; intenzita hlasového projevu, výslovnost; nácvik pozdravu při odchodu.
Upřesnění cílové skupiny
Klienti od pěti let, kteří při aktivitě neubližují psovi.
Mezi klienty, kteří využívají tuto aktivitu, patří děti, dospívající a mladí dospělí s diagnózami např. Downův syndrom, autismus, mentální postižení, kombinované postižení aj.
Doplňující informace
Podmínky | v případě neúčasti prosíme o omluvu předem na tel. 281 912 081, nebo SMS zprávou na tel.775 964 765 |
Potřebné vlastní pomůcky | vhodný oděv |
Účast rodičů | dle potřeby, s ohledem na věk a chování klienta |
Počet zúčastněných klientů | 1-2 klienti po dobu 30 minut |
Doba trvání aktivity | 30 minut |
Místo | KC Motýlek |
Účast dobrovolníků | dle potřeby |
Poplatek | 75,- Kč / 30 minut |
Termín | úterý 13:30 – 15:00 |