Beseda v klubu Pacific na téma "Rizika internetových seznamek".
Beseda v klubu Pacific na téma "Rizika internetových seznamek".

"A kde jste se potkali?" Na tuhle otázku je pro mnoho našich klubáků často úplně běžné odpovědět: "No přeci normálně - na instagramu!" Potkávání nových lidí přes sociální sítě a seznamovací aplikace se už dávno stalo samozřejmou součástí dospívání a internet je pro naše klubáky přirozeným prostředím, ve kterém zažívají první flirtování nebo si domlouvají první rande.

Na seznamování přes internet proto nemá smysl dívat se nějak spatra, vzhledem ke specifickým rizikům anonymní internetové komunikace je ale klíčové, aby dospívající lidé „věděli, do čeho jdou,“ dokázali se na internetu chránit a uměli se vyhnout nebezpečným nebo nepříjemným situacím. V únoru si proto klubáci zvolili jako téma našeho pravidelného preventivního programu právě rizika internetových seznamek, na pravidelné filmové promítání jsme k tomuto tématu vybrali dokumentární film V Síti.

V klubu Pacific proběhla beseda na téma "rizika internetových seznamek". Zdroj: KC Motýlek.

Při moderované diskuzi na klubu se nám brzy potvrdil smutný fakt, který do veřejného prostoru nedávno vnesl právě tento film: sexuální a jiné obtěžování cílené na dětské profily na sociálních sítích je široce rozšířený fenomén a i naprostá většina našich klubáků (a zejména klubaček) s ním má opakované zkušenosti.

„Psal mi nějakej divnej chlap a v jednom kuse mi choděj od neznámejch profilů na instagramu sprostý fotky,“ svěřila se nám například jedna klubačka. Během preventivního programu tak po vzájemném sdílení zkušeností sami klubáci dali dohromady dvě hlavní zásady, která by na internetu měli dodržovat.

  • „Nikdy bych se s někým, koho znám jenom přes internet, nesešla sama nebo někde, kde nejsou kolem lidi – nikdy totiž nemůžeš vědět, s kým si to vlastně píšeš!“ řekla nám klubačka M.
     
  • „Rozhodně nikomu neposílat žádné fotky, které bych nechtěl, aby někde visely veřejně – co když je ten člověk pošle dál, nebo tě bude vydírat?“ poradil ostatním klubák F., ze kterého už se také někdo na internetu pokusil vylákat intimní fotografie.


Rizika internetových seznamek a způsoby, jak se jim vyhnout, si naši klubáci na závěr naší diskuze vyvěsili v klubu na vlastnoručně vyrobených plakátech.

Téma na příští měsíc bude zase jiné, my - pracovníci klubu – se ale tématu bezpečnosti na internetu věnujeme již dlouhodobě. Na sociálních sítích jsme také přítomní skrze naše pracovnické profily, a pokud si nás klubáci přidají, upozorňujeme je na to, aby si své profily nastavili tak, aby na nich osobní informace a fotografie nebyly veřejně přístupné, aby si dávali velký pozor na to co a komu dávají na internetu k dispozici, a také aby nepřijímali do přátel automaticky kohokoliv, ale zamysleli se, jestli daného člověka dostatečně znají a skutečně mu mohou věřit.

Pro KC Motýlek sepsal Filip Rut

Štítky
Aktualita